Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Wypożyczanie samochodów – co warto wiedzieć? Zasady i porównanie kosztów

Dostępne dane statystyczne w sposób dość jednoznaczny pokazują, że takie rozwiązania, jak wypożyczanie samochodów z każdym kolejnym roku zyskują sobie coraz większą popularność w realiach polskiego rynku. O ile jeszcze jakiś czas temu usługi tego rodzaju były traktowane raczej w sposób „eventowy”, to jest na przykład jako ciekawy pomysł na niebanalny prezent (przejażdżka sportowym samochodem zamiast kolejnego krawata, i tak dalej), o tyle obecnie polscy konsumenci coraz częściej i coraz chętniej decydują się na wypożyczanie samochodów również w innych, bardziej „zwyczajnych” sytuacjach.

Dlaczego? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: ponieważ wypożyczenie auta to bardzo często po prostu najbardziej dogodne a jednocześnie stosunkowo niedrogie rozwiązania. Niestety, dynamiczny rozwój polskiego sektora takich usług, jak wypożyczanie samochodów ma również swoje ciemne strony. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że wśród coraz większej liczby firm działających w obrębie tej branży konsument nierzadko po prostu nie jest w stanie odróżnić podmiotów rzetelnych i wiarygodnych od tych, które dla własnego dobra powinien omijać przysłowiowym szerokim łukiem. Co więc przede wszystkim warto wiedzieć o wypożyczaniu samochodów? Jakie zasady obowiązują w przypadku korzystania z usług tego rodzaju, jaki jest standardowy koszt wypożyczenia auta oraz na co zwracać uwagę dokonując wyboru firmy, u której wypożyczmy pojazd? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Co warto wiedzieć o wypożyczaniu samochodów?

Decydując się na korzystanie z takich rozwiązań, jak wypożyczanie pojazdów warto mieć świadomość, że są to usługi dość specyficzne, które zarówno na użytkownika jak i podmiot je świadczący nakładają określone zobowiązania prawne. Osoba wypożyczająca samochód powinna dowiedzieć się przede wszystkim, jaki limit kilometrów obowiązuje w trakcie trwania okresu wypożyczenia, czy firma wypożyczająca oferuje kierowcy ubezpieczenie na wypadek kolizji lub uszkodzenia pojazdu a także jaka jest wysokość kaucji zwrotnej przy wypożyczeniu konkretnego samochodu.

Należy pamiętać również o tym, że wypożyczalnie najczęściej wymagają zgłoszenia wszystkich kierowców, którzy będą prowadzić pojazd (jest to niezwykle istotne w przypadku konieczności skorzystania pakietu ubezpieczeniowego) a także, że samochód powinniśmy oddać z dokładnią taką samą ilością beznyny w baku, jaka była w nim na początku.

Na co należy uważać? Przede wszystkim warto naprawdę upewnić się, czy firma wypożyczająca nam samochód oferuje kompletne ubezpieczenie. Należy również sprawdzić, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne. Przed skorzystaniem z wynajmowanego samochodu najlepiej jest dokładnie go sfotografować, tak samo jak w przypadku na przykład wynajmu pokoju w hotelu.

Standardowe koszty wypożyczenia samochodu

Oczywiście, koszt jaki klient musi ponieść w związku z wypożyczeniem auta w ogromnej mierze zależy od tego, jaki samochód oraz na jak długo mamy zamiar wypożyczyć. Można jednak określić standardowy przedział kosztów. W przypadku zwykłych samochodów osobowych za wynajem zapłacimy od 70 do 100 zł za dobę. Bardziej luksusowe modele to koszt od 100 do 200 zł na dobę. W przypadku zaś samochodów sportowych, ewentualnie pojazdów z naprawdę najwyższej półki koszt w dużej mierze zależy od firmy. Możemy jednak spodziewać się, że za dobę wynajmu nowego modelu Astona Martina lub Lamborgini przyjdzie nam zapłacić od 500 do nawet tysiąca złotych za dobę.

Bądź pierwszy, by skomentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =