Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Światła i klakson – kiedy można używać w komunikacji z drugim kierowcą?

Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych jest ściśle określone w artykule 29 Kodeksu drogowego- Prawo o Ruchu Drogowym. Warto zacytować ten przepis: „Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie „. Jasno zatem wynika z powyższego przepisu, że zarówno klakson jak i światła służyć mogą wyłącznie do ostrzeżenia innego kierowcy o niebezpieczeństwie. Równocześnie trzeba pamiętać w jakich okolicznościach nie możemy używać sygnału dźwiękowego czy świetnego. Zgodnie z wyżej wymienionym artykułem zabrania się: nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego, używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem, ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących. Nieprzestrzeganie tych zakazów może doprowadzić do dość wysokiego mandatu. Czyli kiedy w praktyce możemy użyć klaksonu? Możemy go użyć nawet w obszarze zabudowanym, kiedy sytuacja jest niebezpieczna i wymaga szybkiego ostrzeżenia, np ktoś wyjeżdża z drogi podporządkowanej, albo nie widzi nas i zajeżdża nam drogę, bądź zmienia pas w sposób niedozwolony lub nie widzi przeszkody na drodze, a my ją widzimy. Warunki atmosferyczne np mgła czy duży śnieg bądź intensywny deszcz mogą spowodować duże osłabienie widoczności i kiedy wykonujemy jakiś niespodziewany manewr, jak chociażby ominiecie przeszkody możemy sygnałem dźwiękowym zwrócić uwagę na niebezpieczną sytuację. Nie tylko nie możemy, ale jest to również wysoce niekulturalne kiedy używamy sygnału dźwiękowego żeby pokazać swoje niezadowolenie, złość, czy wręcz wściekłość np. ze zbyt małej prędkości współuczestnika ruchu.

Podobnie sygnałów świetlnych używać możemy w porozumiewaniu się z innymi kierowcami tylko w konkretnych sytuacjach: skręcamy,wyprzedzamy czy zmieniamy pas używamy kierunkowskazów, pamiętając by wykonać manewr w sposób bezpieczny sygnalizując wcześniej nasz zamiar. Ze świateł awaryjnych korzystamy jeśli chcemy zwrócić uwagę na postój na poboczu , czy np niespodziewane hamowanie. Użycie świateł długich jest dopuszczalne przy ostrzeganiu kierowcy jadącego z przeciwka o jakimś niebezpieczeństwie, pamiętajmy, iż nie można jednak oślepiać.

Oczywiście kierowcy mimo zagrożenia mandatem korzystają z sygnałów dźwiękowych, np do ostrzeżenia przed radarem, albo jako znak podziękowania za uprzejmość. Trzeba jednak pamiętać, że ostrzec możemy na przykład złodzieja, albo kierowcę po alkoholu. Natomiast co do podziękowania to jednak miły gest…

Bądź pierwszy, by skomentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 13 =