Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kontrola akumulatora – Jak sprawdzić poziom naładowania? Jak ładować akumulator?

Nowoczesne samochody posiadają wiele elementów podnoszących zużycie energii. Każda osoba chce, aby wszystkie z nich odpowiednio działały, a żeby to było możliwe, koniecznością jest sprawny akumulator. Bateria w dobrym stanie to także gwarancja rozruchu auta za każdym razem, kiedy tego potrzeba. Szczególnie teraz, w okresie ujemnych temperatur, warto zadbać o stan akumulatora, żeby nie rozczarować się po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Jak zatem odpowiednio podejść do zweryfikowania kondycji akumulatora?

Jak sprawdzić poziom naładowania?

Pierwsze w kolejności jest zmierzenie napięcia akumulatora w stanie spoczynku. Do tego zadania dobry będzie prosty miernik, który można kupić już za około 30 zł. Na wyłączonym silniku miernik powinien wskazać napięcie 12,4-12,6 V. Jeżeli wartości te są niższe, oznacza to rozładowany akumulator, ale nie do końca. Po tym zabiegu należy sprawdzić spadek napięcia podczas rozruchu silnika. Wskazania miernika poniżej 10 V oznaczają niedoładowaną baterię lub jej słabą kondycję.

Jeżeli w aucie zamontowany jest akumulator obsługowy, z dostępem do cel, można sprawdzić poziom oraz gęstość elektrolitu. Niezbędny do tego celu będzie aerometr kosztujący kilkanaście złotych. Gęstość świadcząca o nie doładowaniu wynosi 1,25 g/cm3 i poniżej. Prawidłowa wartość to 1,28 g/cm3.

Jak naładować akumulator?

W przypadku, gdy akumulator wykazuje oznaki niedoładowania, można przywrócić jego sprawność samodzielnie. Do tego celu posłuży prostownik, który zakupić można w sklepach stacjonarnych lub internetowych, wydając zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dobrym wyborem będzie prostownik, który steruje automatycznie procesem ładowana, co uchroni przed przeładowaniem akumulatora.

Generalnie przyjęte jest, że akumulator przeznaczony do ładowania należy wymontować z auta, ale nie wszystkie samochody zapewniają łatwy dostęp do baterii. W takim przypadku zadbać trzeba o to, aby klemy były zdjęte z akumulatora, co zapewni bezpieczeństwo. Pod koniec ładowania warto sprawdzić jakie napięcie daje prostownik. Wartości z przedziału 14-14,5 V to zbyt mało, ponieważ ładowanie do pełna trwało będzie długi czas. Napięciem pozwalającym na naładowanie baterii do pełna jest 15,5-16,5 V.

Bądź pierwszy, by skomentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + czternaście =