Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Karta pojazdu – co trzeba o niej wiedzieć?

Wraz z wszelkimi dokumentami dołączonymi do nabywanego pojazdu, powinniśmy posiadać kartę pojazdu. Czym tak właściwie jest owa karta? Jest to dokument zawierający całą historię pojazdu bez względu na to czy jest to samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy, motocykl itp. Mimo, iż każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania wspomnianej karty, nie ma obowiązku „wożenia” dokumenty przy sobie tak jak dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. Warto wspomnieć, że dokument nie jest przypisany do właściciela, lecz do konkretnego pojazdu, a więc przy kupnie lub sprzedaży np. samochodu osobowego, powinien być przekazany z ręki do ręki. Jeżeli nabywany przez nas pojazd jest nowy, kartę powinien wydać importer lub powinna być wystawiona bezpośrednio przez producenta. Kiedy pojazd jest sprowadzony z zagranicy, to my, nowi właściciele musimy zadbać, aby taki dokument znalazł się w naszych rękach. W tym celu należy udać się do właściwego dla nas starostwa powiatowego, a tam złożyć wniosek o wydanie opisywanego dokumentu. Podobnie ma się to w przypadku zgubienia lub zniszczenia karty. Właściciel musi złożyć stosowny wniosek do organów odpowiedzialnych za rejestrację ( konieczne jest też przedłożenie dowodu rejestracyjnego oraz napisanie oświadczenia o zgubieniu/zniszczeniu dokumentu).
Co znajdziemy w karcie pojazdu?
Jak już wspomniano, karta przypisana jest do konkretnego pojazdu, a więc znajdziemy w niej między innymi parametry techniczne pojazdu, dane identyfikacyjne (pojazdu oraz każdego z kolejnych właścicieli), a także dane które potwierdzają rejestrację (pierwszą jak i kolejne). Zapisane są w niej także wszelkie zmiany jak na przykład zamontowanie instalacji gazowej, zmiana silnika, wydanie duplikatów tablic rejestracyjnych itp.
Mimo iż dokument nazywany jest kartą, wydaje się go w formie małej książeczki (ciemno czerwonej). Warto przechowywać go w bezpiecznym miejscu, jak chociażby w domu, aby nie narazić się na jej zgubienie czy kradzież, w przypadku przechowywania w samochodzie.

Bądź pierwszy, by skomentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 3 =