Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czego do transportu przesyłek używają kurierzy?

Przewóz paczek kurierskich zazwyczaj interesuje nas tylko o tyle, by przesyłka dotarła do nas jak najszybciej i w stanie nieuszkodzonym. Jak jednak wygląda to od kuchni, czy rzeczywiście jest to tak proste, jak większość uważa? Jak przebiega proces przewozu paczki w dużych firmach kurierskich w Polsce, oraz jakimi środkami transportu poruszają się nasze zamówione rzeczy, zanim kurier dostarczy je nam do rąk własnych?

Przewóz bezpośredni

Zasadniczo firmy rozdzielają przesyłki na dwa rodzaje. Jedne przewożone są na krótkie trasy, na przykład w obrębie jednej sortowni. Drugie natomiast jadą dużo dalej w Polskę i ich droga jest bardziej skomplikowana. Na początku zajmijmy się więc tymi, które przewozi się na przykład na obszarze jednego miasta. Wtedy możemy liczyć na krótki czas dostarczenia, ponieważ znacznie zmniejsza się ilość formalności i przeładunków po drodze. Firma Pocztex w takim przypadku najpierw kieruje wszystkie przesyłki do jednej dużej sortowni.

Jeśli adres docelowy znajduje się w pobliżu, paczka od razu przekazywana jest do kuriera, który dowiezie ją na miejsce bezpośrednio do klienta. W tym celu najczęściej używa się niewielkich pojazdów dostawczych do 3,5 tony. Przesyłki ładowane są do środka ręcznie, w ten sam sposób rozładowywane na miejscu dostawy przez samego pracownika. Ponieważ droga przesyłki jest krótka, może ona znaleźć się u odbiorcy nawet następnego dnia. Znacznie też zmniejsza się ryzyko, że dojdzie do jakiegoś uszkodzenia po drodze.

Na duże odległości

W przypadku, gdy przesyłka jedzie na przykład do innego miasta, lub nawet na drugi koniec kraju, sytuacja nieco się komplikuje. Tutaj firmy kurierskie muszą wykazać się naprawdę dobrą organizacją, by dowieźć paczkę następnego dnia – bo niektóre taką usługę, za specjalną opłatą, udostępniają. Na początku przesyłka również trafia do sortowni, tam zostaje przydzielona do transportu dalekobieżnego.

Tutaj już nie wykorzystuje się zwyczajnych aut dostawczych, ale duże ciężarówki, lub nawet tak zwane TIR-y. One mają za zadanie przewieźć paczki z jednej sortowni do drugiej, znajdującej się w mieście docelowym, lub w najbliższej okolicy punktu odbioru. Tak robi między innymi firma Fedex.

Gdy trasa jest naprawdę długa, wynosząca blisko 1000 km – na przykład z Wrocławia do Suwałk – bywa, że paczka trafia wcześniej do sortowni pośredniej gdzieś po drodze, na przykład w Warszawie. Tam jest przeładowywana do innej ciężarówki i kontynuuje trasę. W punkcie docelowym paczka trafia już do rąk samego kuriera, który zawozi ją autem dostawczym do domu klienta.

Jak można się przekonać, transport paczek kurierskich odbywa się za pomocą różnych pojazdów i czasem bywa całkiem skomplikowany. Na szczęście różne firmy udostępniają nam opcję błyskawicznych dostaw, na przykład w 48 godzin lub 24 godziny, nawet jeśli punkt docelowy znajduje się po drugiej stronie Polski.

By sprawdzić ile to kosztuje, możemy wejść np. pod ten link: https://www.epaka.pl/cennik-przesylek/dhl. Niektóre firmy, by skrócić czas dostawy na długim dystansie, potrafią wysłać specjalny transport pomijający sortownie pośrednie. Właśnie dzięki temu można tak szybko dowieźć do klienta towar, nawet jeśli odległość to okolice tysiąca kilometrów.

Jeden Komentarz

  1. tanikurier.com
    tanikurier.com 6 czerwca 2019

    Warto czasem poczytać regulaminy firm kurierskich, czasem okazuje się, że firma dostarcza paczkę przez tydzień i reklamacja nie zostaje uznana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − trzynaście =