Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co warto wiedzieć przed tankowaniem samochodu?

Tankowanie wydaje się być najprostszą czynnością, jednak wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę wlewa do baku swojego samochodu. Paliwo na dwóch różnych stacjach nie jest jednakową substancją, w dodatku może zawierać szkodliwe dla naszego auta dodatki. Zatem o co chodzi? Odpowiedzi poniżej!

Na początek zwykłe paliwo i paliwo premium różnie oznaczane przez różne stacje benzynowe. Niezależnie, czy tankujemy olej napędowy (ON), czy bezołowiową benzynę (Pb 95) zwykle na stacjach dostępna jest jej – jak reklamują pracownicy stacji – mocniejsza odmiana. Dla benzyny jest to Pb 98, dla dieslowych silników jakaś specjalna marketingowa nazwa sugerująca, że nasze auto zyska więcej koni. Czy tak jest naprawdę? Nie! wyższa cyfra przy benzynie oznacza większą liczbę oktanową, a „mocniejszy” ON ma większą liczbę cetanową.

Chodzi o ilość wiązań atomów węgla w łańcuchu cząsteczki. Liczby oktanowa i cetanowa nie oznaczają kaloryczności paliwa, czyli mocy uzyskanej z jego spalania, a np. temperaturę zapłonu, tempo reakcji chemicznej i ciśnienie potrzebne do uzyskania tej samej mocy co w zwykłym paliwie. Często mamy wrażenie, że nasz samochód jest mocniejszy, ponieważ, dodajemy więcej gazu sugerując się marketingiem. Co więcej niektóre silniki nie są przeznaczone do korzystania z paliw premium. Warto sprawdzić jakie paliwo zaleca producent i jeśli w instrukcji jest tylko Pb 95, nie należy lać innego paliwa, ponieważ może to doprowadzić do poważnych awarii silnika. W dodatku większość komputerowo sterowanych silników sama sobie reguluje ilość potrzebnej mieszanki, by zapewnić maksymalną wydajność silnika, więc „mocniejszego” paliwa na pewno nie odczujemy!

Dalej idąc tym tropem dobrze byłoby sprawdzić jakość paliwa danej stacji na rządowych stronach, które zajmują się jego badaniem. Są bowiem stacje, które oszczędzają na benzynie dodając do niej różne, groźne dla silnika dodatki, jak na przykład parafinę, alkohol, czy nawet wodę! Czasami zastanawiamy się, dlaczego dana stacja jest tańsza od innych. Może to być spowodowane albo cenami dumpingowymi albo niższą jakością paliwa z różnych względów.

Warto też wiedzieć, że w okresie od listopada do marca większość renomowanych stacji serwuje swoim klientom paliwo bardziej odporne na niskie temperatury. Stąd sezonowe różnice w jego cenach. Niemarkowe stacje mogą nie stosować tej metody, dlatego warto czasami dopytać sprzedawców, kto dostarcza im paliwo.

Bądź pierwszy, by skomentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 8 =